Mapa geodezyjna – w jaki sposób jest wykonywana?

Mapa geodezyjna – w jaki sposób jest wykonywana?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mapa geodezyjna jest dokumentem, który powstaje w oparciu o kopię mapy zasadniczej sporządzanej przez geodetę. Zawiera ona dane z ewidencji gruntów i budynków oraz wszelkie informacje odnośnie ukształtowania, zagospodarowania oraz uzbrojenia terenu. Jest ona jednym z niezbędnych dokumentów, jakie zgromadzić trzeba przystępując do budowy domu.

Dlaczego konieczne jest wykonanie mapy geodezyjnej?

Mapa geodezyjna, tak samo jak wszystkie inne mapy posiada ustaloną skalę. Oprócz niej musi ona przedstawiać obiekty, nazwy i skróty oraz dodatkowe informacje, a przede wszystkim układ odniesienia i lokalizację obiektu uwzględniającą podział administracyjny. W zależności od rodzaju mapy zmienia się jej przeznaczenie.

Mapy geodezyjne dzieli się na: zasadnicze, do celów projektowych, inwentaryzacyjne oraz multimedialne. Mapa zasadnicza określa przede wszystkim granice oraz media, jakie występują na danym obszarze. Bardzo często zawarte w niej informacje mają charakter archiwalny. Mapa do celów projektowych jest wymagana podczas starania się o pozwolenie na budowę. Wykonać ją może tylko geodeta. Jedną z firm prowadzoną przez doświadczonego specjalistę można znaleźć na stronie http://geodraw.pl/oferta/pomiary-sytuacyjno-wysokosciowe/mapy-geodezyjne-rzeszow/. Dobrze wykonana mapa geodezyjna zawiera niezbędne opracowania wszystkich elementów wchodzących w skład dokumentu zasadniczego oraz informacje o przestrzennym usytuowaniu punktów osnowy geodezyjnej, granic działek, konturów budynków, budowli oraz innych obiektów topograficznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*