Jakie oznaczenia mają opony?

Jakie oznaczenia mają opony?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają oznaczenia umieszczane na oponach. Znajdują się one zawsze z boku tych konstrukcji, a ich prawidłowe odczytanie pozwala dokonać najlepszego możliwego wyboru opon. Pamiętajmy, że od tego w największej mierze zależy ich późniejsza eksploatacja, a właściwie jej bezproblemowość. Wspomniane oznaczenia to m.in. rozmiar, wysokość boku, średnica felgi, a także index nośności i prędkości, o którym można więcej przeczytać na https://plusgum.pl/blog/2017/09/28/jak-okreslic-indeks-predkosci-opony/

Parametry, od których zależy twoje bezpieczeństwo na drodze

Przykładowe oznakowanie znajdujące się z boku opony wyglądająca następująco: 225/55 R 17 97 W. Pierwsza wartość (225) odpowiada szerokości konstrukcji i jest podana w milimetrach. Z kolei cyfra 55 wskazuje profil produktu, czyli stosunek jego boku do szerokości przekroju. W podanym przykładzie jest to 55%. Pamiętajmy, że im niższa jest ta wartość, tym zazwyczaj lepsze będzie prowadzenie pojazdu na zakrętach. Następnym istotnym symbolem jest literka R, oznaczająca wewnętrzną konstrukcję opony (radialna). Cyfra 17 natomiast to wewnętrzna średnica, czyli wysokość felgi wyrażona w calach.

Jednymi z najważniejszych oznaczeń umieszczonych na oponie są jednak dwa indeksy – nośności oraz prędkości. Ten pierwszy w podanym przykładzie występuje pod wartością 97. Jest to nic innego jak maksymalne obciążenie (w kg), jakie jest w stanie przenieść nasza opona w sytuacji, gdy znajduje się pod maksymalnym ciśnieniem. Z kolei indeks prędkości, oznaczony jako W, informuje nas o maksymalnej prędkości, do jakiej opona jest zdolna znosić wszelkie obciążenia. Dodajmy, że indeks ten może mieć wartość od A do Y.  Na szczególną uwagę zasługuje producent Targum opony tej marki odznaczają się bowiem doskonałymi właściwościami i niezawodnością. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*