Jak często powinno się wymieniać opony?

Jak często powinno się wymieniać opony?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kupując nowe opony do samochodu liczymy na to, że będą one służyły nam długo i niezawodnie. Pamiętać jednak należy, że ogumienie zużywa się w trakcie eksploatacji, a warunki atmosferyczne i drogowe dodatkowo przyspieszają ten proces. Wybierając opony marki mającej już pewną renomę, odpowiadające naszym wymaganiom, warto również pamiętać o częstej kontroli ich stanu. Od ich kondycji zależne jest nasze bezpieczeństwo, jak też komfort jazdy.

Na co zwrócić uwagę oceniając stan techniczny opon?

Warto zapoznać się z datą produkcji ogumienia. Wiadomo, że materiał, który z czasem twardnieje i kruszeje, nie będzie spełniał swojej pierwotnej funkcji. Jeśli tylko zauważymy odkształcenia, czy też ubytki, powinniśmy dokonać wymiany, ponieważ proces ten ograniczy przyczepność kół. Jeśli bieżnik będzie zbyt mocno starty, możemy spodziewać się wydłużenia drogi hamowania. Jednym z efektów zużycia opon, będzie z pewnością pogorszenie komfortu jazdy, co może być spowodowane stwardnieniem gumy. Jeśli opona ulegnie pęknięciu, np. na skutek najechania na krawężnik, powinniśmy niezwłocznie dokonać jej wymiany.

Dodatkowym czynnikiem powodującym pogorszenie stanu ogumienia jest styl jazdy kierowcy – im bardziej brawurowa i energiczna, tym szybciej zużywa się opona. Z drugiej strony, co ciekawe, nieużywanie samochodu, a co za tym idzie, długie stanie opon w jednym miejscu, czy też złe ich przechowywanie, również wpłynie na pogorszenie się ich stanu ogólnego.

Warto sprawdzić strony godnych zaufania producentów, np. https://plusgum.pl/producenci-opon/paxaro, aby wybrać opony, które będą spełniać wszelkie normy oraz zagwarantują nam bezpieczną jazdę. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie produkty przeznaczone do naszego modelu samochodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*