Wtryskiwacz samochodowy – co warto wiedzieć?

Wtryskiwacz samochodowy – co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Wtryskiwacze to rodzaj urządzenia elektromechanicznego, które wtryskuje paliwo do silnika samochodu. Paliwo jest wtryskiwane pod ciśnieniem bezpośrednio do komory spalania. W silniku Diesla proces ten powoduje również zapłon mieszanki paliwa i powietrza.

Samochody osobowe, ciężarowe, autobusy i wszelkiego rodzaju inne pojazdy wykorzystują silniki spalinowe do przekształcania paliwa w energię, którą wykorzystują do poruszania się. Aby działać prawidłowo, silniki te muszą mieć czyste przewody doprowadzające paliwo i powietrze. Wtryskiwacze są odpowiedzialne za dostarczanie paliwa do komory spalania w precyzyjnych ilościach i dokładnie w odpowiednim czasie. Mogą być również wykorzystywane do dostarczania specjalnych rodzajów paliwa, takich jak etanol lub metanol. 

Wyciąganie wtryskiwaczy samochodowych i ich czyszczenie to najlepszy sposób na zapewnienie prawidłowej pracy silnika.

Jakie są rodzaje?

Istnieją dwa podstawowe typy wtryskiwaczy: mechaniczne i elektroniczne. Wtryskiwacze mechaniczne wykorzystują tłok, który jest popychany przez wałek rozrządu silnika, aby otworzyć małe otwory znajdujące się w górnej części każdej głowicy cylindra (zwane „portami”). Porty te umożliwiają następnie ciśnienie z wysokociśnieniowych przewodów paliwowych, które wtłacza płynne paliwo do komory spalania, gdzie miesza się ono z powietrzem przed zapaleniem przez świece zapłonowe w celu uzyskania zapłonu. Wtryskiwacze elektroniczne działają inaczej – mają wewnątrz własny układ komputerowy, który kontroluje ilość dostarczanego paliwa na podstawie sygnałów otrzymywanych z czujników znajdujących się w komputerze silnika (ECU).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*