Objawy i leczenie bezdechu sennego

Objawy i leczenie bezdechu sennego

Negative Space/pexels.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezdech senny to poważna choroba, która często jest lekceważona zarówno przez pacjentów, jak i przez niektórych lekarzy. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy i ich nie ignorować, ponieważ nieleczona choroba ta może być naprawdę niebezpieczna. Jak rozpoznać objawy bezdechu i jakie są metody leczenia tej przypadłości? 

Obturacyjny bezdech senny (OBS) ma wiele objawów, z których najbardziej charakterystyczny (i najgłośniejszym) jest chrapanie. Osoba chora rzadko zdaje sobie sprawę ze swoich dolegliwości, ponieważ jedynymi odczuwalnymi dla niej objawami jest poranne zmęczenie i osłabienie połączone z poczuciem niewyspania. Wynika to z faktu, że sen człowieka cierpiącego na OBS nie jest wystarczająco regenerujący i nie pozwala właściwe wypocząć. Właśnie dlatego po zaobserwowaniu takich objawów warto poddać się diagnostyce i leczeniu. Jedną z metod jest automatyczne regulowanie ciśnienia w drogach oddechowych. Można leczyć się w domu za pomocą sprzętu od producenta Resmed Airsense 10 Autoset.

Jakie są metody leczenia bezdechu sennego?

Niestety nie istnieje skuteczna metoda farmakologicznego leczenia bezdechu sennego. Po postawieniu prawidłowej diagnozy najczęściej podejmuje się leczenie wspomagające, które polega na oddychaniu dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych. Możemy dokonać tego z pomocą specjalistycznych sprzętów, które można znaleźć na przykład na stronie https://autocpap.pl. W ciężkich przypadkach wykonuje się zabieg laryngologiczny, który pomaga usunąć przeszkodę blokującą swobodny przepływ powietrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*