Na czym polega diagnozowanie neuropsychologiczne

Na czym polega diagnozowanie neuropsychologiczne
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Praca psychologa to nie tylko terapia, interwencja kryzysowa czy poradnictwo. To również szeroko pojęte diagnozowanie, które wykonywane jest w gabinecie. W wielu przypadkach psycholog podejmuje decyzję o przeprowadzeniu diagnozy neuropsychologicznej. Na czym ono polega? Kiedy wykonać trzeba diagnozę neuropsychologiczną?

Wskazania do wykonania tak zwanych testów organicznych

Diagnozę neuropsychologiczną wykonuje się za pomocą tak zwanych testów neuropsychologicznych. Oceniają one szeroko rozumiane funkcje poznawcze, do których zalicza się między innymi pamięć, zdolność do spostrzegania, zapamiętywania i odtwarzania spostrzeżeń, uwagę. Wykonuje się je między innymi wówczas, gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Diagnoza neuropsychologiczna wykonywana jest u pacjentów po udarach, wypadkach komunikacyjnych. Jest także nieodłącznym elementem badania, jakie psycholog wykonuje na zlecenie sądu.

Jak to wygląda?

Udając się do gabinetu psychologicznego w celu poddania się badaniu neuropsychologicznemu, nie należy się obawiać. Badanie jest naprawdę proste. Psycholog uprawniony do posługiwania się odpowiednimi narzędziami przygotuje zestaw testów badających określone funkcje poznawcze. Testy zawsze dobierane są w zależności od celu, jaki przyświeca badaniu. W każdym przypadku są one dopasowane do tego, co psycholog zamierza zbadać. Wybór testów organicznych jest naprawdę duży. W zdecydowanej większości przypadków są to testy szybkie, których wykonanie nie zajmuje wiele czasu. Niezbędnym elementem badania neuropsychologicznego jest także obserwacja pod kątem klinicznych objawów uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*