Logistyka magazynowa, czyli jak usprawnić pracę?

Logistyka magazynowa, czyli jak usprawnić pracę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Magazyn to miejsce służące do obsługiwania przepływów towarów przyjmowanych od dostawców i wydawanych do produkcji lub sprzedaży. Prawidłowe funkcjonowanie magazynu uzależnione jest od rodzaju dostępnej infrastruktury, a także profesjonalizmu zatrudnionego personelu. Istotne znaczenie ma też rodzaj zastosowanych systemów zarządzania.

Istota i zakres logistyki magazynowej

Aby poprawić efektywność działania przestrzeni magazynowej, należy zwrócić uwagę na odpowiednie zarządzanie ruchem towarów. Grupa procesów obejmujących magazynowanie ładunków, organizowanie łańcucha dostaw, odpowiedniego zabezpieczania ładunków oraz ich dystrybucji nazywana jest fachowo logistyką magazynową. Jej podstawowym zadaniem jest optymalizacja wymienionych procesów, co pozwala na zwiększenie efektywności działania całego magazynu.

Narzędzia usprawniające funkcjonowanie magazynu

Logistyka magazynowa wspierana jest przez szereg nowoczesnych narzędzi. Do takich bez wątpienia zaliczyć należy systemy informatyczne WMS (Warehouse Management System). Nowoczesne oprogramowanie może być instalowane i obsługiwane nie tylko na komputerach, ale również urządzeniach mobilnych, co znacząco ułatwia pracę magazynierów. Podstawowe funkcje systemu zarządzania obejmują m.in. przypisywanie lokalizacji towarów, planowanie wysyłki, tworzenie dyspozycji, inwentaryzację, obsługę kodów kreskowych, a także tworzenie i drukowanie etykiet. Funkcjonalność oprogramowania uzależniona jest od jakości wybranego systemu WMS. Nowoczesne programy powinny współpracować z systemami ERP, TMS oraz ecommerce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*