Jakie uprawnienia musi posiadać żeglarz?

Jakie uprawnienia musi posiadać żeglarz?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wyjazdy na wakacje czy urlopy nad wodę są niezmiernie popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w Polsce. Możliwość samodzielnego sterowania jachtem to dodatkowa atrakcja, która na pewno jest marzeniem każdej osoby, która kocha spędzanie czasu nad wodą. Nie można jednak robić tego tak po prostu, potrzebne są do tego celu specjalne uprawnienia, tak zwany patent żeglarski. Czy trudno jest go zdobyć?

Szkolenie na żeglarza jachtowego

By uzyskać patent żeglarski, konieczne jest przejście odpowiedniego kursu. Wygląda on nieco podobnie do tego, który przechodzimy ubiegając się o prawo jazdy. Na początku odbywamy zajęcia teoretyczne, gdzie poznajemy budowę jachtu i sposób sterowania nim. Następnie dowiadujemy się o sposobie wykonywania najbardziej podstawowych manewrów żeglarskich, takich jak zwrot przez sztag bądź przez rufę. Następnie przechodzimy do zajęć praktycznych, na których musimy wykazać umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Dodatkowo dochodzą elementy bezpieczeństwa, takie jak chociażby przeprowadzanie manewru „człowiek za burtą”.

Egzamin i otrzymanie uprawnień

Na części teoretycznej egzaminu musimy poprawnie odpowiedzieć na 65 z 75 pytań jednokrotnego wyboru. Podczas części praktycznej sprawdzana jest umiejętność wykonywania manewrów portowych z wykorzystaniem silnika, zwrotów przez sztag oraz przez rufę, a także manewru „człowiek za burtą”. Po poprawnie zdanym egzaminie musimy jeszcze złożyć wniosek do Polskiego Związku Żeglarstwa o wydanie patentu. Na stronie https://saily.pl/kurs-zeglarz-jachtowy możemy dowiedzieć się szczegółowych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*