Grupa osób, prowadzących gospodarstwo rolne, osiągających dochód z produkcji rolnej, często spotyka się z koniecznością trudnego dokumentowania swoich dochodów, które często bywają nieregularne i zróżnicowane pod względem wysokości. Czy w związku z mniejszą stabilnością finansową w porównaniu z osobami, zatrudnionymi w ramach umowy o pracę, rolnicy mają szansę otrzymania kredytu? Czy muszą korzystać z innych opcji niż pozostali konsumenci? Czy przechodzą przez takie same procedury? Na rynku usług bankowych pojawiają się oferty, dedykowane rolnikom, jak na przykład kredyt gotówkowy dla rolników, kredyt na zakup maszyn rolniczych. Jak wygląda sytuacja w przypadku kredytów hipotecznych?
W zakresie kredytów hipotecznych wprowadzono zmiany, które nie ograniczają już społeczności rolniczej do korzystania z oferty banków spółdzielczych, które oferują kredyty hipoteczne rolnikom na krótki okres spłaty. Obecnie nie ma na rynku oferty kredytu hipotecznego, specjalnej dla rolników. Mogą oni ubiegać się o kredyt hipoteczny na zasadach ogólnych, dla wszystkich konsumentów. Problemem mogą być jednak nieregularne dochody. Sytuacja wniosku kredytowego będzie lepsza, gdy współkredytobiorcą będzie osoba, zatrudniona na etacie. Bank może również zażądać większego wkładu własnego.
Dobrym rozwiązaniem, wspomagającym spłatę zobowiązań kredytowych, jest oferta kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny dla rolników to możliwość połączenia swoich zobowiązań w jedną ratę, ograniczając tym samym czas i czynności, związane z opłatami, jeśli spłaca się kilka zobowiązań miesięcznie. Jedną ratę łatwiej spłacać regularnie niż kilka, a tym sposobem szybko można pozbyć się zadłużenia i rozwijać swoją działalność bez dodatkowych zobowiązań.
Gdzie najbardziej się opłaca wziąć opłacalny kredyt w wysokości 25 tysięcy?