W jaki sposób można gospodarować odpadami?

W jaki sposób można gospodarować odpadami?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego dnia produkujemy całe tony różnego rodzaju śmieci. Co dalej się z nimi dzieje? Ktoś mógłby powiedzieć, że przyjeżdża śmieciarka i zabiera je na wysypisko śmieci. Po części jest to prawda. Ale śmieci to też cenny surowiec. Dlatego przetwarzanie odpadów jest zyskownym biznesem. Co się dzieje z Twoimi śmieciami po wrzuceniu do kubła na śmieci dowiesz się w tym artykule.

W drodze na wysypisko śmieci

Przez wiele lat najbardziej popularnym sposobem zagospodarowania śmieci było składowanie ich na wysypiskach. Nie była to ekologiczna metoda. Ze względu na brak segregacji w wysypiskowych pryzmach znajdowały się zarówno odpady nieorganiczne jak i organiczne. Te drugie w procesie gnicia wydzielały metan oraz inne gazy, które były odczuwane przez ludzi jako delikatnie mówiąc nieprzyjemny zapach.

Taki sposób utylizacji odpadów był bardzo nieefektywny. Dużo lepszym rozwiązaniem jest stosowana obecnie segregacja odpadów. Śmieci podzielone na odpowiednie frakcje są wykorzystywane w procesie recyklingu. W ten sposób przez przetwarzanie odpadów odzyskuje się cenne surowce. Na przykład z plastikowych butelek można zrobić popularny polar. Z makulatury wytwarza się papier toaletowy. Trafia ona też jako dodatek do różnego rodzaju ekologicznych opakowań.

Czy wysypisko musi śmierdzieć?

Okazuje się, że nie. Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów można ograniczyć nieprzyjemny zapach, za który odpowiadają głównie psujące się resztki organiczne. Kierując tego typu odpady do kompostowni można znacznie poprawić jakość powietrza wokół zakładu utylizacji odpadów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*