Czy wybicie szyby w samochodzie podczas upału, aby uratować zwierzę jest karalne?

Czy wybicie szyby w samochodzie podczas upału, aby uratować zwierzę jest karalne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu ludzi bezmyślnie podczas upałów zostawia swoje zwierzęta w samochodzie. Brak uchylonego okna, a najczęściej także dostępu do miski z wodą mają często opłakane skutki. Podczas upałów w samochodzie pozbawionym możliwości wentylacji (nawet jeśli pozostawiony jest stosunkowo w ocienionym miejscu) jest bardzo wysoka temperatura, o wiele wyższa niż ta na zewnątrz. Może to mieć opłakane skutki dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia.

Bardzo ważna jest wtedy reakcja postronnych osób. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jakie kroki można podjąć w tej sytuacji – czy zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału jest dostatecznym powodem, aby wybić szybę bez ponoszenia konsekwencji za zniszczenie cudzego mienia? Jak się okazuje według polskiego prawa, osoba, która wybije w samochodzie szybę w sytuacji, kiedy zobaczy, że przebywający w aucie pies (jak również dziecko) jest wycieńczone z upału działa w imię wyższej konieczności. Nie popełnia przestępstwa, ponieważ ratuje dobro wyższej wartości niż mienie, czyli w tym przypadku samochód. Warto jednak od razu wezwać na miejsce policję, celem zabezpieczenia miejsca oraz zwierzęcia. Przed wybiciem szyby warto zrobić także zdjęcia, które mają na celu udokumentowanie sytuacji. Pozwoli to uzyskać dodatkowe potwierdzenie adekwatności swojego czynu. W przypadku pojawienia się ewentualnego właściciela samochodu, który straszy sądem i policją – warto pamiętać, że nie ma wielkich szans na wygranie odszkodowania w procesie cywilnym, nawet jeśli złoży zawiadomienie o przestępstwie. Warto więc reagować w takich sytuacjach, ponieważ prawo stoi po stronie ratującego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Tomek_Dragon 05.10.2017

    Wybiłem raz z kolegami szybę w samochodzie, bo siedziała tam starsza babcia, upał był koło 30 stopni. Wiele się mówi o zwierzętach, czy małych dzieciach, ale trzeba też pamiętać o seniorach ! Tak,tak, wracając z koscioła rodzinka z babcią, oni idą na zakupy, staruszka zostaje w samochodzie no i przy upale mamy bigos .. :/
    Oczywiście właściciel się czepiał i zgłosił to na policję (wygraną oczywiście mamy w kieszeni).
    Ale babcia nam podziękowała z zadziornym uśmieszkiem na twarzy. Pewnie teściowa tego kolesia i go nie lubi :d haha