Jak zajmować się osobą starszą, która ma problemy z oddychaniem?

Jak zajmować się osobą starszą, która ma problemy z oddychaniem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie od dzisiaj wiadomo, że opieka nad osobą starszą wiążę się z licznymi obowiązkami i wyrzeczeniami ze strony opiekuna. W zależności od stopnia zaawansowania niepełnosprawności danego podopiecznego możemy zastosować różne sposoby, aby zajmować się tą osobą efektywniej. Czasami wystarczą proste rozwiązania, takie jak wymiana poduszki czy materaca. Jednak w większości przypadków zmiany powinny być bardziej radykalne, tak jest w przypadku osób starszych, u których stwierdzono problemy z oddychaniem.

Choroby układu oddechowego

Wraz z wiekiem ryzyko zachorowania na rdzeniowy zanik mięśni, czy dystrofie mięśni znacznie wzrasta. Dzisiejsza medycyna nie pozwala na ich wyleczenie, a postęp choroby doprowadza do osłabienia mięśni oddechowych. W efekcie osoby chore są zmuszone do wentylacji respiratorami, czyli do sztucznego wspomagania oddychania. Są przypadki, w których używanie respiratora, jest jedynym sposobem dla chorego, aby mógł żyć z chorobą dalej.

Opieka

Opieka nad osobą wentylowaną to bardzo często praca 24h/dobę, podopieczni wraz z postępem choroby są coraz mniej samodzielni. W wielu przypadkach zastosowany aparat tlenowy domowy, pozwala na zachowanie, chociaż namiastki niezależności przez chorego. Wraz z wybraniem przez opiekuna takiego sprzętu dla osoby starszej, trzeba pamiętać, aby serwisować urządzenie. Ponieważ każda jego niesprawność lub zwarcie, może okazać się tragiczne w skutkach. Należy również pamiętać, że wszystkie aparaty tlenowe dopuszczone do sprzedaży w Polsce, posiadają gwarancję.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*