Jeśli mamy pomysł na rozkręcenie własnego biznesu, warto zainwestować swój czas oraz pieniądze. Stworzenie własnej spółki może w prosty sposób pomóc rozwinąć nasze talenty i wyciągnąć z nich maksimum korzyści. Należy jednak pamiętać, że rynek jest kapryśny i nigdy nie ma stuprocentowej pewności powodzenia naszego projektu.
Pojawiają się pytania – jaka forma prawna będzie w tej sytuacji dla nas najkorzystniejsza? Czy rejestracja spółek to skomplikowany proces? W jaki sposób można uzyskać pomoc w dokonaniu wszelkich formalności z tym związanych?
Najkorzystniejszym obecnie rodzajem spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie z o.o.). Jest to spółka prawa handlowego, którą założyć może każda osoba fizyczna oraz prawna. Niewątpliwą korzyścią wynikającą z jej fundowania jest to, że w przeciwieństwie do spółek osobowych, jej właściciel – co do zasady – nie odpowiada za długi przedsiębiorstwa własnym majątkiem.
Aby rozpocząć działalność, wystarczy w takim przypadku już 5000 złotych kapitału zakładowego. Dodatkowo, kapitał zakładowy może zostać wniesiony w formie aportu, a więc sprzętu.
Prócz obowiązku wniesienia kapitału zakładowego, konieczne jest dopełnienie jeszcze innych formalności. Dla działania spółki obowiązkowe jest stworzenie umowy w formie aktu notarialnego. Musi również zostać wpisana do Krajowego Rejestru Spółek (w skrócie: KRS). Można tego dokonać zdalnie za pośrednictwem strony internetowej.
Spółkę można zarejestrować samemu. Jest to jednak dość skomplikowany proces i łatwo jest się pogubić w papierkowej robocie. Jeśli więc nie mieliśmy wcześniej doświadczenia w walce z urzędniczą machiną, warto poszukać pomocy.
Założenie spółki prawa handlowego może mieć korzystny wpływa na rozwój naszego biznesu. Jej rejestracja i zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów często jednak przysparza sporo problemów. Najlepiej więc skorzystać wtedy z pomocy profesjonalnej kancelarii, która weźmie na siebie wszelkie formalności.