Jak produkuje się opakowania kartonowe?

Jak produkuje się opakowania kartonowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opakowania wykonane z kartonu można dzisiaj spotkać w zasadzie na każdym kroku. Wykorzystuje się je bowiem w trakcie przeprowadzek, pakuje do nich przedmioty zakupione w sklepach stacjonarnych czy internetowych, a także stosuje do przechowywania i transportowania różnych przedmiotów. Wśród nich zdecydowanie najpopularniejsze są opakowania fasonowe oraz kaszerowane. W niniejszym artykule zostanie dokładnie opisany proces ich wytwarzania. 

Od wykroju do gotowej konstrukcji 

Produkcja opakowań kartonowych obejmuje kilka istotnych etapów. Pierwszy z nich polega na obróbce termicznej i chemicznej makulatury oraz tzw. ścieru drzewnego. W ten sposób otrzymuje się pojedyncze warstwy papiernicze, które po sklejeniu tworzą sztywną i odporną na zniekształcenia tekturę. Następnie trafia ona bezpośrednio na wykrojnik, będący podstawowym narzędziem do cięcia. Sprzęt ten jest zazwyczaj przystosowany wyłącznie do jednego typu kartonu, ale mimo to jego zakup się opłaca, ponieważ pozwala na stworzenie nawet kilkuset tysięcy sztuk gotowych konstrukcji.

Jeśli opakowanie ma mieć charakter komercyjny, to niezbędne jest również jego kaszerowanie, czyli oklejanie powierzchni zewnętrznej cienkim i bardzo przyjemnym w dotyku papierem (w znacznym stopniu zwiększa to wytrzymałość całego produktu). Można na niego bez problemu nanieść dowolny wzór, grafikę lub napis – np. hasło reklamowe albo logo marki. Ostatni etap produkcji polega na złożeniu kartonu za pomocą specjalistycznej maszyny. W małych zakładach nierzadko robi się to ręcznie w celu ograniczenia kosztów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*