Jak firma może dbać o pracowników?

Jak firma może dbać o pracowników?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od wielu lat wiadomo że człowiek nie jest istotą ekonomiczną i racjonalną, a psychologiczną. Dlatego też pensja w wielu sytuacjach nie jest najistotniejszym elementem wpływania na efektywność pracy jednostki w zespole. Nie mówimy tutaj by obniżać pracownikom pensje, ale spojrzeć na często zapominane lub zaniedbywane elementy wpływające na efektywność pracy zespołu, a przy tym na dochody naszej firmy.

Parę słów o motywacji pracownika

Motywowanie członków danego zespołu lub organizacji stanowi nieodłączną część nauki o zarządzaniu. Na początku traktowano człowieka jako istotę ekonomiczną, czyli taką która w swojej pracy kieruje się wyłącznie racjonalną kalkulacją strat i korzyści. Jest to jednak wizja przestarzała, którą nie powinniśmy się kierować. Kiedy czynnik ekonomiczny jest ważny dla pracowników naszego zespołu, to nie jest w stanie zapewnić wszystkich potrzeb pracownika. Zgodnie z piramidą Maslowa potrzeby, które zapewnia pensja, są tylko najbardziej podstawowymi z tych, które możemy zapewnić pracownikowi. Maksymalne morale w zespole zapewnimy poczuciem rozwoju, kontroli nad swoją pracą i przynależności.

Jak motywować pracowników?

Należy zauważyć pracę każdego pracownika oraz jego starania. Nie bójmy się więc chwalić i dawać premię, jeśli jego efektywność się zwiększa. Doskonałym pomysłem będzie również integracja pracowników na spotkaniach i imprezach organizowanych przez zakład. Prostym na to sposobem będą nawet dystrybutory wody, przy których nasi pracownicy mogą odpocząć i porozmawiać z innymi. O znalezienie dystrybutora nie trudno, nawet woda dla firm Warszawa potrafi być dość tania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*