Jak pomóc osobie w żałobie?

Jak pomóc osobie w żałobie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Strata bliskiej osoby to ogromny cios i doświadczenie, które na długi czas pozostawia po sobie piętno w naszym życiu. W jednym momencie zmienia się nasze dotychczasowe życie. Szczególnie jest to dla nas trudne, gdy jest to osoba z którą spędziliśmy większość naszego życia. Żałoba jest dotkliwym okresem, w którym każdy z nas potrzebuje wsparcia oraz pomocnej dłoni. Jak wesprzeć osobę borykającą się z tym problemem?

Pomoc w formalnościach

Niestety śmierć człowieka wymaga od jego bliskich załatwienia różnego rodzaju formalności. Naturalnie mogą oni nie mieć do tego głowy ani chęci. Jeżeli wiesz, że nie będziesz w stanie sam zająć się tymi niezbędnymi czynnościami lub aktualnie nie masz takich możliwości, ponieważ przybywasz w innym kraju. Warto w tej sytuacji poprosić o pomoc bliską nam osobę, dla której nie będzie stanowiło problemu załatwienie wszystkich niezbędnych formalności z tym związanych. Wszelkie niezbędne informacje o potrzebnej dokumentacji, a także postępowaniu uzależnionym od miejsca zgonu przeczytasz tutaj: https://www.kulmapogrzeby.pl/.

Czy warto pocieszać osobę w żałobie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem każdy z nas ma inne potrzeby. Obiektywnie rzecz biorąc, w żaden sposób nie da się ominąć żałoby. To etap, przez który po prostu trzeba przejść. Zdaje się więc, że pocieszanie w tym trudnym okresie okaże się bezcelowe. Warto także pozwolić tej osobie na uwolnienie wszystkich emocji, czyli na łzy, zły humor czy też momenty samotności. W tym momencie powinniśmy okazać ogromne zrozumienie dla drugiej osoby i być przy niej blisko w razie, gdyby potrzebowała naszego wsparcia. 

Niektórzy uciekają się do różnorodnych rozrywek, aby zająć myśli, inni natomiast wolą przebywać w odosobnieniu. Każdy z nas inaczej przeżywa żałobę, dlatego nie należy nikomu narzucać odmiennej drogi. Osoba pogrążona w rozpaczy znacznie bardziej doceni pomoc na innych płaszczyznach, jak np. zrobienie zakupów, przyrządzenie obiadu czy opieka nad dziećmi. Warto także po prostu zapytać, czy dana osoba czegoś nie potrzebuje. Każdy z nas potrzebuje trochę czasu, aby odnaleźć się w nowej sytuacji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*