Jakie gwinty mają żarówki?

Jakie gwinty mają żarówki?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Udając się do sklepu w celu kupna zwykłej żarówki okazuje się, że istnieje wiele ich rodzajów. Oczywiście, zawsze możemy wziąć ze sobą zużyty przedmiot do wymiany i poprosić w sklepie o pomoc w doborze. Warto jednak poznać podstawowe typy. Mimo iż na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych rodzajów żarówek różniących się między sobą rodzajem gwintu, najczęściej stosowanych jest kilka modeli.

Rodzaje gwintów/trzonów popularnych żarówek

Najpopularniejszym modelem jest żarówka z gwintem E27 o średnicy 27mm, nazywana potocznie „dużym gwintem”. Przystosowana do instalacji o napięciu 230V. Kolejnym typem jest gwint E14 o średnicy 14 mm, nazywany „małym gwintem”. Jest to również popularny rodzaj żarówki w naszych domach, używany najczęściej w lampach i kinkietach. Gwint GU10 o rozstawie nóżek trzonka 10mm, o mocowaniu typu „wciśnij i obróć” ma zastosowanie w oprawach punktowych. W sufitach podwieszanych czy do dekoracji gablot oraz do oświetlenia schodów idealnie sprawdza się oświetlenie z trzonem MR16 o rozstawie nóżek 5,3mm, mocowane na „wcisk”. Te, w odróżnieniu od pozostałych występują w dwóch wariantach napięciowych 12V oraz 230V.

Na rynku mamy jeszcze mniej popularne żarówki z trzonami G9 z charakterystycznymi nóżkami w postaci pętli, które służą do oświetlenia dekoracyjnego i opraw meblowych. Żarówki G6,35 – stosowane przy oświetleniu dekoracyjnych i przystosowane do pracy przy instalacji 12V, a także żarówki z trzonkiem G4 – używane przy oprawach meblowych do garderób, łazienek i kuchni. Miejscem w którym możemy przyjrzeć się ich bogatej ofercie jest sklep z żarówkami Wrocław to miasto, w którym nietrudno znaleźć taki punkt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*