Jak często dzieci powinny chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?

Jak często dzieci powinny chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jako rodzic wiesz, że zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka jest ważne. Ale jak często powinny one chodzić do dentysty?

Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym ich wieku oraz ryzyka rozwoju ubytków i innych problemów. Specjaliści zalecają, aby dzieci odwiedzały dentystę co najmniej dwa razy w roku – raz podczas każdej kontroli po sześciu miesiącach.

Dentysta dziecięcy może pomóc w zapobieganiu ubytkom, zapaleniu dziąseł i innym problemom stomatologicznym, zapewniając regularne czyszczenie, uszczelniacze i leczenie fluorem w razie potrzeby.

Chociaż regularne wizyty u dentysty są ważne dla dzieci, istotne jest również, aby rodzice byli zaangażowani w opiekę nad jamą ustną w domu. Oto kilka wskazówek, jak pomóc dzieciom wyrobić sobie dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej:

Zacznij wcześnie

Pamiętaj, że nawet małe dzieci są w stanie nauczyć się prawidłowego mycia zębów. Nie czekaj, aż będą na tyle duże, by robić to samodzielnie; zacznij od urodzenia, delikatnie przecierając ich dziąsła miękką ściereczką po karmieniu piersią lub butelką.

Zachęcaj do zdrowych nawyków żywieniowych 

Ogranicz słodkie przekąski i napoje, zwłaszcza między posiłkami, ponieważ żywność ta może z czasem zwiększyć ryzyko próchnicy, powodując, że bakterie w płytce nazębnej wytwarzają kwas, który osłabia szkliwo i z czasem je uszkadza (im bardziej kwaśne staje się środowisko w Twojej jamie ustnej, tym niższe jest jej pH). Zamiast tego zachęcaj do zdrowych nawyków żywieniowych, podając pożywne przekąski, takie jak paluszki serowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*