Jedzenie przed snem – zdrowe czy nie?

Jedzenie przed snem – zdrowe czy nie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

O tym, czy jedzenie przed snem jest zdrowe, ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, jak duży jest to posiłek oraz od naszego organizmu. Lekarze twierdzą, że jedzenie przed snem jest niezdrowe i że ostatni posiłek powinien być spożyty minimum dwie godziny przed snem, a najlepiej trzy. Jeśli przed snem zjedliśmy danie o dużej ilości kalorii np. pizza, spaghetti, lazania itd. to może szkodliwie wpłynąć na nasz organizm. Nasz organizm na strawienie tak sytego posiłku potrzebuje minimum trzy godziny. W tym czasie nie powinniśmy leżeć, ponieważ nasze jelita będą pracować zbyt wolno. Jedzenie ciężkostrawnych posiłków przed snem sprzyja pojawieniu się zgagi, niestrawności żołądkowej czy wzdęć.

Jeżeli już musimy zjeść posiłek przed snem, niech on będzie lekko strawny. Tutaj na pewno mniej szkodliwy okaże się jogurt naturalny, banan, czy lekka sałatka.

Skutki jedzenia przed snem

Skutki jedzenia przed snem są opłakane. Objadanie się przed snem może prowadzić do refluksu, czyli wracania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Refluks może prowadzić do nowotworu przełyku. Również mogą pojawić się wyżej opisany problemy tzn. zgaga, niestrawność żołądkowa, ból brzucha. Jednak najbardziej widocznym skutkiem objadania się w wieczornej porze jest przybranie na wadze. Niestety tłuste posiłki zjadane późną porą mają wiele wspólnego z nadwagą. Duża nadwyżka kaloryczna odkłada się w postaci tłuszczu, który uwidacznia się na brzuchu, udach, w zasadzie widać go na całym ciele.

Jeśli więc zależy nam na zdrowiu i szczupłej sylwetce lepiej nie jadać tuż przed snem, szczególnie tłustych potraw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Maja 05.10.2017

    Mój mąż ciągle podjada, zamiast po pracy zjeść sobie porządną kolację, ten przed pójściem do sypialni przechodzi przez kuchnię i wyjada resztki z obiadu. Jak to zmienić ! ? Pomocy, pozdrawiam