Jak bezpiecznie przewozić dzieciaki w samochodzie?

Jak bezpiecznie przewozić dzieciaki w samochodzie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do przewozu dzieci w samochodzie zgodnie z obowiązującymi przepisami potrzebny jest fotelik samochodowy. Tylko fotelik odpowiednio dobrany do wagi i wieku dziecka oraz możliwości naszego samochodu zapewni nam i naszym dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka?

Producenci oferują foteliki podzielone na odpowiednie kategorie wagowe. Waga dziecka to podstawowe kryterium wyboru. Dla niemowląt i młodszych dzieci będą odpowiednie foteliki w kategorii do 15 kilogramów, z których dzieci szybko wyrastają, natomiast najdłużej posłużą nam foteliki samochodowe 15-36. Są one na tyle uniwersalne, że „rosną” wraz z dzieckiem. Wybierając fotelik należy uwzględnić możliwości swojego samochodu. Należy między innymi sprawdzić długość pasów bezpieczeństwa. Fotelik trzeba zamontować zgodnie z instrukcją obsługi. Najbardziej bezpieczne miejsce to środek tylnej kanapy, oddalony od drzwi, zapewniający najlepszą ochronę.

Producenci polecają również zamocowanie fotela z tyłu za siedzeniem pasażera, aby móc bezpiecznie wyjąć dziecko. W niektórych modelach samochodów najwygodniej i najbezpieczniej będzie zainstalować fotelik na przednim siedzeniu, jeśli nie mamy poduszki powietrznej. Aby dziecko było w samochodzie bezpieczne musi mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa.

Bardzo praktyczna w użytkowaniu i polecana przez ekspertów jest baza do fotelika. Baza znacznie ułatwia korzystanie z fotelika oraz mocowanie go w samochodzie. Jeśli nasz samochód posiada zaczepy ISOFIX warto się na nią zdecydować. Instalowanie w niej fotelika jest bardzo proste i szybkie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*