Po jakich symptomach poznaje się, że Twojej konsoli przydałby się przegląd?

Po jakich symptomach poznaje się, że Twojej konsoli przydałby się przegląd?

Ivan Samkov/pexels.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz problemy ze swoją PS4? Zaczęła ostatnio dziwnie działać i nie wiesz, co się dzieje? Po jakich symptomach poznać, że Twoja konsola wymaga przeglądu? Konsola obecnej generacji Sony ma już swoje lata, więc tak, jak każdy sprzęt, może ulec uszkodzeniu. Rodzajów usterek może być kilka i niestety nie ze wszystkimi da się uporać domowymi sposobami. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się naprawa PlayStation 4. Postaramy się opisać najczęstsze problemy konsoli Sony oraz domowe sposoby na uporanie się z nimi, bądź orzekające o konieczności serwisowania konsoli.

Awaria, awaria!

Jednym z najpopularniejszym problemem PlayStation 4 jest nie wysuwająca się płyta ze stacji dysków. Płyta, pomimo wciskania przycisku, nie chce wysunąć się ze stacji co może oznaczać, że konsola uległa awarii. Nie trzeba jednak od razu panikować. Jest duża szansa, że to jedynie oprogramowanie uległo usterce i wystarczy zwykły reset konsoli lub wypięcie i podłączenie jej z powrotem do prądu po uprzednim jej wyłączeniu. Jeśli jednak i ten sposób nie pomaga, a płyta nadal nie chce się wysunąć, pomocny może okazać się serwis konsol.

Równie częstym problemem szczególnie starszych modeli było samoistne wysuwanie się płyt w trakcie gry. Problem ten można w bardzo prosty sposób rozwiązać poprzez usunięcie gumki znajdującej się pod konsolą, przy przycisku wysuwania płyt. Gumka ta pod wpływem temperatury rozszerza się, co może powodować nacisk na przycisk dotykowy, który wysuwa płytę z konsoli.

Innym dość powszechnym problemem są ścierające się gałki analogów. Na szczęście firma Sony jest świadoma tego problemu i wymienia uszkodzone kontrolery. Aby uniknąć tych problemów, warto zainwestować w nakładki na analogi. Jest to koszt kilku do kilkunastu złotych, a nakładki te zapewnią komfort użytkowania chociażby przez podwyższenie analoga, co da nam większą kontrolę w celowaniu, ale również pozwoli spersonalizować pada pod nasze gusta przez szeroki wybór kolorów i grafik. Jeśli jednak analogi starły się już dość mocno, serwis konsol wymieni je w kilka minut na nowe, co pozwoli zaoszczędzić czas i przyspieszy powrót do ulubionych gier

Błąd krytyczny!

Poważniejszą usterką PlayStation 4 jest nie wyświetlający się obraz na ekranie telewizora, przy jednoczesnym miganiu niebieskiego paska konsoli. W tym wypadku jest to najprawdopodobniej wada fabryczna wejścia HDMI sprzętu. Możemy próbować zaradzić temu samemu przez lekkie rozszerzenie wtyczki, ale może to spowodować utratę gwarancji, o ile taka jeszcze obowiązuje. Najbezpieczniejszym wyjściem w takim wypadku jest serwis konsol, który w profesjonalny sposób zaradzi usterce.

Ostatnim dość powszechnym problemem jest zawieszanie się gier w trakcie ich działania lub nawet w trakcie instalacji na dysku. Wstępnie w takim wypadku należy zresetować konsolę. Jeśli problem będzie się powtarzać, może się on wiązać z przegrzewającą się konsolą. W takim wypadku mamy dwa wyjścia. Po pierwsze, możemy ustawić konsolę na podkładce chłodzącej w miejscu lepszej cyrkulacji powietrza.

Jeśli i ten sposób nie da oczekiwanych rezultatów, niezbędna będzie naprawa PlayStation 4 w autoryzowanym serwisie w przypadku obowiązującej nadal gwarancji. W przypadku jej braku z problemem poradzi sobie każdy serwis konsol, co może okazać się dużo szybszym rozwiązaniem niż wysyłanie naszej PS4 do autoryzowanego serwisu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*