Wszystko, co trzeba wiedzieć o nauce jazdy autem

Wszystko, co trzeba wiedzieć o nauce jazdy autem
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dziś niemal każdy młody człowiek robi kurs na prawo jazdy. Możliwość prowadzenia auta może się przydać w bardzo wielu sytuacjach w dorosłym życiu. Nawet jeśli nie zamierzamy od razu kupować naszemu dziecku samochodu, zdecydowanie warto zmobilizować go do zdania egzaminu. 

Profil Kandydata na Kierowcę

Dawniej na kurs zapisywało się, po prostu idąc do dowolnej szkoły jazdy. Po zmianie przepisów sprzed kilku lat jest jednak zupełnie inaczej. Najpierw musimy wyrobić PKK, czyli specjalny profil, pozwalający nam na rozpoczęcie szkolenia. Tak więc, by zrobić prawko w Poznaniu czy każdym innym mieście, należy najpierw udać się do urzędu miasta i złożyć wniosek o założenie takiego profilu. Gdy już go posiadamy, zgłaszamy się do odpowiedniej placówki medycznej, celem wykonania badań. Sprawdzony zostanie nasz wzrok, słuch, reakcje itd.. Dopiero, gdy pozytywnie te testy zaliczymy, wybieramy dowolną szkołę jazdy, która prowadzi kurs na kategorię B i składamy tam dokumenty.

Przebieg kursu i egzaminu

Na początku mamy szkolenie teoretyczne, trwające 30 godzin lekcyjnych (czyli po 45 minut każda). Tam nauczymy się kodeksu drogowego, przeanalizujemy różne sytuacje drogowe, dowiemy jak funkcjonują różne układy w samochodzie. Po pomyślnym ukończeniu teorii i zdaniu egzaminu wewnętrznego, rozpoczyna się część praktyczna, trwająca również 30 godzin, ale zegarowych (a więc po pełne 60 minut). Obejmuje ona zarówno ćwiczenia na placu manewrowym (łuk, ruszanie pod górkę) jak i jazdę w ruchu miejskim. Czas trwania szkolenia wynosi zwykle około trzech miesięcy. Jeśli zaliczymy cały kurs, dostajemy dokumenty pozwalające zapisać się na egzamin. Ten odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD), będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej, które możemy zdawać razem tego samego dnia, lub osobno. O szczegółach takiego kursu można dowiedzieć się więcej na http://prymus-osk.pl/kurs-prawa-jazdy/kat-b/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*