Witrektomia jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie żelu szklistego z wnętrza oka i zastąpienie go gazem lub płynem. Żel szklisty pełni szereg funkcji w oku, w tym daje wsparcie dla soczewki, pomaga utrzymać kształt oka i dostarcza składników odżywczych dla siatkówki.
Operacja ta jest zazwyczaj wykonywana przy użyciu lasera, co ułatwia chirurgowi przecięcie tkanki oka bez jej uszkodzenia.
Operacja może być wykonana na różne sposoby w zależności od konkretnego stanu. Istnieją różne rodzaje witrektomii:
Jest to najczęstszy rodzaj witrektomii, gdy konieczne jest usunięcie zarówno żelu szklistego, jak i siatkówki. Siatkówka to cienka warstwa tkanki, która pokrywa wewnętrzną część tylnej części oka i przesyła informacje wizualne do mózgu. To właśnie przez nią widzisz, gdy patrzysz na coś z otwartymi oczami. W przypadku uszkodzenia lub choroby siatkówki ten rodzaj operacji może pomóc w przywróceniu widzenia poprzez zastąpienie uszkodzonej tkanki nowymi, zdrowymi komórkami pochodzącymi z innego miejsca w organizmie (przeszczep).
Jest to wykonywane, jeśli tylko twój żel szklisty musi być usunięty, ponieważ nie ma uszkodzenia siatkówki. Stan ten występuje u osób starszych, ponieważ z wiekiem organizm stopniowo produkuje coraz więcej tej przezroczystej substancji – w końcu staje się ona zbyt ciężka, aby nerw wzrokowy mógł ją prawidłowo utrzymać, więc zaczyna się odrywać od punktu zaczepienia w tylnej części siatkówki.