Typy zaworów i od czego zależy ich wybór

Typy zaworów i od czego zależy ich wybór
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawory są najistotniejszym elementem wszystkich rodzajów systemów dystrybucji wody, zarówno małych instalacji domowych, jak i dużych, złożonych sieci przemysłowych. W zależności od rodzaju zastosowania, zawory są dobierane przez inżynierów procesu tak, aby spełniały swoje zadanie.

Istnieją trzy główne typy zaworów:

  1. Zawory kulowe,
  2. Zasuwy,
  3. Zawory grzybkowe.

Ich dobór zaworów zależy od następujących czynników:

Spadek ciśnienia

Spadek ciśnienia na zaworze jest wprost proporcjonalny do natężenia przepływu przez ten zawór. Dlatego przy danym spadku ciśnienia wybór zaworu o mniejszym rozmiarze spowoduje zwiększenie natężenia przepływu i odwrotnie.

Zakres natężenia przepływu

Ważne jest, aby wybrać zawór, który może obsłużyć maksymalne natężenie przepływu wymagane w danym procesie. Na przykład, jeśli proces wymaga maksymalnego natężenia przepływu 100 kg/h, nie byłoby rozsądne instalowanie zaworu motylkowego o średnicy kryzy 0,5 mm, ponieważ powodowałoby to bardzo duże spadki ciśnienia (ze względu na małą powierzchnię kryzy) przy tak dużych natężeniach przepływu.

Ciśnienie znamionowe i ciśnienia robocze

Ciśnienia robocze podawane dla przepustnic są oparte wyłącznie na wysokości statycznej i nie uwzględniają strat tarcia powietrza podczas pracy (straty ciśnienia spowodowane turbulencjami). Dlatego wartości te powinny być zwiększone o 10-15% przy wyborze przepustnic do zastosowania w procesach, w których spodziewane są znaczne straty spowodowane tarciem powietrza (np. w procesach o przepływie laminarnym).

Osoby zainteresowane zakupem odpowiednich zaworów, mogą skorzystać z oferty podanego specjalistycznego, sklepu online http://burkert-polska.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*