Roboty przemysłowe – na jakie typy można je rozróżnić?

Roboty przemysłowe – na jakie typy można je rozróżnić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Roboty przemysłowe to maszyny, które wykonują zadania w fabryce lub na przemysłowej linii produkcyjnej. Zazwyczaj są wykorzystywane do wykonywania powtarzalnych i niebezpiecznych zadań, których człowiek nie chce wykonywać. Roboty przemysłowe można znaleźć w takich branżach, jak motoryzacja, spawalnictwo, produkcja opakowań i żywności.

Stacjonarne, przegubowe i szeregowe

Roboty przemysłowe można podzielić na trzy główne typy: stacjonarne, przegubowe i szeregowe. Roboty stacjonarne są nieruchome i nie mogą poruszać się po linii produkcyjnej. Roboty przegubowe mogą swobodnie poruszać się w obrębie danego obszaru, obracając przeguby wokół jednej lub kilku osi. Roboty seryjne pracują w sekwencji operacji, które muszą zostać zakończone, zanim będą mogły przejść do następnej operacji na linii produkcyjnej. Przykładem robotów seryjnych są linie montażowe samochodów lub produktów takich jak drzwi, okna lub inne części budynków.

Kontaktowe i bezkontaktowe

Poza tymi podstawowymi klasyfikacjami istnieje jeszcze jeden sposób patrzenia na roboty przemysłowe: kontaktowe i bezkontaktowe. Kontakt oznacza, że coś dotyka czegoś innego podczas pracy (np. podczas spawania dwóch elementów). Bezkontaktowość odnosi się do tego, jak daleko od celu robot przemysłowy może sięgnąć, nie dotykając niczego podczas pracy (np. jeśli ma długie ramię).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*