Kwalifikacja pomieszczeń czystych – na czym polega?

Kwalifikacja pomieszczeń czystych – na czym polega?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kwalifikacja pomieszczeń czystych to procedura, która sprawdza zdolność pomieszczenia do utrzymania wymaganego poziomu czystości. Test wykonuje się poprzez pomiar liczby cząstek na metr sześcienny wewnątrz pomieszczenia. Czyste pomieszczenia są wykorzystywane w wielu branżach i zastosowaniach, od obróbki półprzewodników po farmację i biotechnologię, a także wiele innych.

Pomieszczenie czyste musi być zdolne do utrzymania wymaganego poziomu czystości podczas całego cyklu życia, od fazy projektowania do ostatecznego użytkowania. Musi również wytrzymać warunki środowiskowe, takie jak zmiany temperatury, wilgotności i ciśnienia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.rttechnik.com/pl/clean-room/walidacja-i-kwalifikacja/.

Rodzaje kwalifikacji

Kwalifikacja do określonego celu (np. kwalifikacja dla elektroniki). W tym przypadku proces kwalifikacji obejmuje badanie, czy jakość powietrza spełnia określone normy. W tym celu należy zmierzyć liczbę cząstek w różnych częściach pomieszczenia w różnych okresach jego użytkowania (podczas produkcji; po konserwacji; po instalacji).

Kwalifikacja do określonej technologii (np. kwalifikacja do produkcji półprzewodników). W tym przypadku należy udowodnić, że pomieszczenie czyste może być eksploatowane z zastosowaniem określonej technologii bez pogorszenia jakości powietrza lub wprowadzenia zanieczyszczeń do wytwarzanego w nim produktu (np. badanie cząstek o określonych rozmiarach, pomiar ilości oparów chemicznych w powietrzu).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*