Kiedy nabyć ortezy

Kiedy nabyć ortezy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Paluch koślawy, potocznie haluks, jest chorobą zwyrodnieniową zniekształcającą stopy w wyniku noszenia niewygodnego obuwia – najczęściej noszenia butów na obcasach, dlatego haluksy dotyczą zazwyczaj kobiet. Zniekształcenia stóp można nabyć również przy stojącym trybie życia, płaskostopiu oraz nadwadze. Wpływ mają także genetyczne skłonności do palucha koślawego. Po przodkach możemy odziedziczyć kształt stawów śródstopowo-palcowych oraz zwiększoną wiotkość tkanki łącznej czy kształt ustawienia kości śródstopia, co wpływa na powstawanie haluksów.

 

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów

Zapobieganie powstawaniu palucha koślawego to przede wszystkim noszenie wygodnego obuwia, takiego, które nie uciska, niezbyt wąskiego, aby stopa nie ulegała deformacji. Ponadto, należy unikać nadwagi oraz stosować ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia stóp.

 

Jak leczyć haluksy

Kiedy tylko zaczniemy podejrzewać, że problem z paluchem koślawym również i nas dotyczy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą, który zleci fizykoterapię lub zaproponuje inne sposoby zapobiegające pogłębianiu się tej przykrej choroby zwyrodnieniowej. Jednym ze skutecznych produktów na rynku są ortezy, bardzo skuteczne w korygowaniu zniekształcenia stopy.

Orteza na haluks jest specjalistycznym produktem medycznym, który możemy stosować w butach podczas chodzenia, zakładając na duży palec. Orteza składa się z miękkiego kapturka na duży palec oraz taśmy do zamocowania na stopie. Ortezy są miękkie i elastyczne, nie posiadają szwów, dzięki czemu nie uciskają, nie powodują otarć ani ran.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc jeśli w rodzinie zdarzały się choroby zwyrodnienia stóp, prawdopodobnie i nas może to spotkać. Ważne jest jak najszybciej zastosować profilaktykę, aby w przyszłości uniknąć poważniejszym ingerencjom leczniczym, jak operacje chirurgiczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*