Jakie parametry powinien mieć dobry akumulator samochodowy?

Jakie parametry powinien mieć dobry akumulator samochodowy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulator to jeden z niezbędnych elementów każdego samochodu osobowego czy ciężarowego, ponieważ służy do jego uruchamiania. Wybór odpowiedniego modelu jest jednak stosunkowo trudny, na rynku jest bowiem dostępnych wiele rodzajów baterii o różnych parametrach i w różnym przedziale cenowym. Warto pamiętać o tym, że do konkretnego auta należy zamontować ściśle określony model akumulatora, bo tylko to gwarantuje jego prawidłową pracę i długie użytkowanie.

Napięcie, pojemność i data zalania – to tylko niektóre z istotnych wartości

Jednym z kluczowych parametrów, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie akumulatora, jest napięcie wyrażone w woltach. Zazwyczaj wynosi ono od 12 V do 24 V. Musimy wybrać urządzenie o takiej mocy, aby bez problemu pokryło zapotrzebowanie w prąd zarówno silnika, jak i innego wyposażenia elektrycznego zainstalowanego we wnętrzu naszego pojazdu.

Odwiedzając sklep z akumulatorami, powinniśmy ponadto mieć na uwadze:

  1. Pojemność urządzenia – wartość podawana w amperogodzinach. Musi być dostosowana do modelu naszego samochodu, ponieważ producenci montują w autach alternatory współpracujące z konkretnymi akumulatorami. Zaleca się wybór urządzenia charakteryzującego się pojemnością o 10% większą aniżeli zalecana wartość.

  2. Prąd rozruchu – wartość podawana w amperach (A). Zasadniczo im wyższa, tym lepiej, ponieważ wzrasta wówczas skuteczność zapalania pojazdu (co ma znaczenie zwłaszcza w trakcie dużych mrozów). Specjaliści radzą jednak dobierać akumulator zgodnie z parametrami zalecanymi przez producenta auta.

  3. Datę zalania – chodzi tutaj o moment zalania urządzenia elektrolitem i pierwszego ładowania. Jest to istotny parametr z uwagi na to, że akumulatory z biegiem czasu ulegają rozładowaniu i przez to tracą pojemność oraz żywotność. Na uwagę zasługują akumulatory Centra w Poznaniu, ponieważ są produkowane niedawno i dzięki temu posłużą przez co najmniej kilka lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*