Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej w mediach można znaleźć informacje na temat pożarów domów. Z wielu różnych przyczyn ludzie tracą dobytek całego życia, a czasem nawet zdrowie i życie. W wielu przypadkach tragedii można było uniknąć. Dlatego, warto wiedzieć jak postępować i na co zwracać uwagę, żeby zapobiec wypadkowi. 

Instalacja elektryczna, gazowa i grzewcza

Pierwszą i najważniejszą kwestią, o którą należy zadbać, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru w domu, jest sprawdzenie sprawności instalacji elektrycznej, gazowej i grzewczej. Z danych straży pożarnej wynika, że zdecydowana większość wypadków, miała miejsce właśnie z powodu wad i awarii urządzeń grzewczych różnego typu. Dlatego, już w trakcie montażu trzeba dołożyć szczególnej staranności, aby instalacja działała sprawnie. Warto powierzyć to fachowcom, którzy profesjonalnie zadbają o wszystkie szczegóły. Ich praca jest pewniejsza, a bezpieczeństwo użytkowania jest wyższe. 

Wiele pożarów wybucha z powodu ludzkiego niedopatrzenia i zaniedbania. Dlatego, absolutną koniecznością jest regularne sprawdzanie i kontrolowanie stanu technicznego instalacji. Powinno się dokonać kontroli przynajmniej raz do roku. W razie niesprawności któregoś z elementów, pomocna może się okazać hurtownia elektryczna. Poznań, może się pochwalić wieloma takimi punktami, w których można nabyć najwyższej jakości sprzęt. 

W sezonie grzewczym warto stale monitorować pracę wszystkich urządzeń grzewczych, które są obecne w domu. Zły stan techniczny kominków i pieców może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Na stronie http://grodno.pl/hurtownia-elektryczna-bielsko-biala.html można znaleźć atrakcyjne oferty dotyczące zarówno części zamiennych jak i całkiem nowych instalacji grzewczych. Warto z nich skorzystać, kiedy coś jest niesprawne. 

Czujniki dymu, czadu i gaśnice

W przypadku wielu pożarów, można by szybciej zareagować i uniknąć wielu tragicznych konsekwencji, gdyby w domu zamontowane były specjalne czujniki dymu i czasu. Są to proste, łatwo dostępne i znane urządzenie, które niestety są wykorzystywane zbyt rzadko. Obowiązkowo powinny się one znajdować w mieszkaniach wyposażonych w różne instalacje gazowe, a także kominki. Informują one mieszkańców o nawet najmniejszej obecności dymu czy szkodliwego gazu. Dzięki temu, można szybko zareagować, dokonać ewakuacji i wezwać straż pożarną. W razie nieobecności czynników, dym może zostać nie zauważony w porę, a ogień szybko się rozprzestrzeni. Wtedy na ratunek i ewakuacje może być za późno. 

Ważnym wyposażeniem każdego domu jest także gaśnica. W razie wystąpienia zagrożenia może się okazać niezwykle przydatna. Najlepiej jest wybrać gaśnicę ABC, która świetnie się nadaje do gaszenia cieszy, gazów, a także ciał stałych. Z kolei w kuchni przyda się gaśnica F, przeznaczona do pożarów olejów i tłuszczów. Powinna się ona znajdować w łatwo dostępnym miejscu, tak aby w razie zagrożenia można było ją szybko wyjąć. Ponadto każdy domownik musi być poinformowany, na temat tego gdzie ją szukać. 

Garść praktycznych porad

Sprawnie działająca instalacja grzewcza, obecność odpowiednich czujników i gaśnicy, nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa. Aby uniknąć pożaru trzeba także pamiętać o przestrzeganiu kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie można wyrzucać do kosza na śmieci niedopałków. Tlący się ogień, może podpalić znajdujące się w pojemniku odpadki. Ponadto trzeba bardzo uważać jeżeli w domu pali się papierosy. Nie można zostawić ich w pobliżu dzieci, a wszelkie pozostałości po paleniu, trzeba od razu posprzątać. W żadnym wypadku nie powinno się palić w łóżku.

Stanowi to wielkie niebezpieczeństwo. Zachowanie szczególnej ostrożności jest także wskazane podczas gotowania. W kuchni nie powinno się ubierać zbyt zwiewnych ubrać, z długimi rękawami, aby przez przypadek nie zajęły się one ogniem. Dużo pożarów można by uniknąć, jeśli mieszkańcy przestrzegali by podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby uniknąć tragedii, niezbędna jest także wiedza na temat zagrożeń i zasad działania w razie wystąpienia ognia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*