Wiele osób prywatnych i firm decyduje się na wzięcie kredytu w celu sfinansowania bieżących potrzeb, działalności lub inwestycji. Jedną z najbardziej pożądanych form wsparcia tego typu jest kredyt preferencyjny, udzielany przez instytucje państwowe oraz specjalne agencje. Charakteryzuje się tym, że jest przeznaczony dla konkretnych grup odbiorców – np. rolników, małych przedsiębiorstw lub studentów. Dodajmy, że w przypadku preferencyjnych kredytów dla firm wyróżnikiem jest zazwyczaj bardzo korzystne oprocentowanie.
Kredyt preferencyjny jest udzielany na wyjątkowo korzystnych warunkach i częściowo finansowany przez państwo albo bezpośrednio ze środków Unii Europejskiej (pokrywane są tutaj różnice wynikające z ceny rynkowej). Wysokość oprocentowania jest kwestią indywidualnej umowy między instytucją a kredytobiorcą, ale przeważnie jest ona znacznie niższa niż przy standardowym kredycie obrotowym, hipotecznym czy inwestycyjnym. Dodatkowe możliwe udogodnienia to m.in. wyższa ogólna kwota, dłuższy okres kredytowania, a także niższe ubezpieczenie lub wkład własny (ewentualnie jego całkowity brak).
Chcąc uzyskać tego rodzaju dofinansowanie, należy jednak spełnić określone wymagania. W przypadku studenta jest to nieprzekroczenie ustalonej kwoty dochodu na jedną osobę w rodzinie, zamieszkiwanie na obszarze wiejskim lub doskonałe wyniki w nauce. Rolnicy otrzymują omawiany kredyt z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – głównie na zakup środków do produkcji rolnej i użytków, na inwestycje, spłatę dotychczasowych zobowiązań cywilnoprawnych, a także pokrycie szkód wynikających z klęski żywiołowej. Dodajmy, że istnieje jeszcze tzw. kredyt podatkowy, przeznaczony dla małych przedsiębiorstw rozpoczynających działalność. Odznacza się on tym, że zwalnia z obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.