Biznesplan – co powinno się w nim znaleźć?

Biznesplan – co powinno się w nim znaleźć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawą do rozpoczęcia dobrze prosperującego biznesu jest przygotowanie biznesplanu. Najczęściej jest on sporządzany w celu otrzymania dotacji lub dofinansowania ze środków zewnętrznych. Taki sposób finansowania nowej działalności to świetny pomysł na dobry biznes w małej miejscowości nawet , gdy nie posiada się kapitału początkowego. Struktura biznesplanu, zawartość oraz długość zależą przede wszystkim od wielkości planowanego przedsiębiorstwa. Są jednak pewne elementy, które musi zawierać każdy biznesplan, bez względu na to czego on dotyczy.

Obowiązkowe elementy biznesplanu

Na początku biznesplanu musi znaleźć się jego streszczenie. Zawiera ono najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych elementów zawartych w dalszej jego części. Powinien znaleźć się w nim opis produktów i usług, które będą oferowane, wysokość posiadanych środków oraz ogólny wykaz danych finansowych. Kolejnym elementem jest charakterystyka przedsiębiorstwa, czyli krótki jego opis z informacjami o jego nazwie, misji, właścicielach oraz ogólnej historii.

W następnej części trzeba zawrzeć opis cech produktów, które będą wyróżniać je na tle konkurencji. Powinien znaleźć się w niej także opis procesu produkcji, informacje o jego rentowności oraz potwierdzenia, że jest on zgodny ze wszystkimi normami. Dalsze elementy dotyczą przede wszystkim środowiska wewnętrznego firmy oraz zewnętrznego, czyli ogólnej charakterystyki rynku i konkurencji. W części z planem działania muszą znaleźć się informacje dotyczące tego, w jaki sposób planuje dotrzeć się do klientów oraz utrzymać na rynku w dłuższej perspektywie czasu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*