Badanie wzroku – z jakich badań się składa?

Badanie wzroku – z jakich badań się składa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania oczu są ważną częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej. Pomagają one wykryć i leczyć choroby oczu we wczesnym stadium, kiedy są one łatwiejsze do wyleczenia. Badanie oczu może być wykonane przez lekarza rodzinnego lub okulistę (lekarza specjalizującego się w chorobach i urazach oczu).

Ogólnie rzecz biorąc, badanie oczu będzie obejmowało następujące kroki:

Badanie ostrości wzroku 

Ten test mierzy, jak dobrze widzisz w pobliżu (np. czytanie) i daleko (np. prowadzenie samochodu). Litery lub symbole na stronie wydają się stopniowo coraz mniejsze, aż do momentu, gdy nie można ich już odczytać. Nazywa się to ostrością widzenia.

Refrakcja 

To badanie mierzy jak bardzo zakrzywiona jest Twoja rogówka i jak dobrze Twoje soczewki skupiają światło na siatkówce w różnych odległościach. Służy ono do określenia mocy optycznej okularów lub soczewek kontaktowych potrzebnych do uzyskania wyraźnego widzenia.

Badanie przesiewowe na jaskrę 

Badanie to mierzy ciśnienie wewnątrz oczu i szuka oznak ostrzegawczych jaskry, czyli terminu zbiorczego dla kilku rodzajów uszkodzeń nerwu wzrokowego spowodowanych zwiększonym ciśnieniem w oku. Można je wykryć zanim dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń, co pozwala na podjęcie leczenia zanim dojdzie do trwałej utraty wzroku spowodowanej jaskrą.

Jeśli chcesz sprawdzić swój wzrok, to koniecznie sprawdź witrynę internetową, aby umówić się do odpowiedniego specjalisty: https://medicenter.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*