Alternatywne metody wytwarzania energii elektrycznej

Alternatywne metody wytwarzania energii elektrycznej
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilka dekad temu nikt w Polsce nie wyobrażał sobie zimy bez śniegu i mrozu. Dziś wygląda ona zupełnie inaczej. Za jedną z głównych przyczyn ocieplenia klimatu uważa się zbyt dużą emisję gazów cieplarnianych, wynikających z działalności człowieka, takich jak spalanie paliw kopalniach, np. do produkcji prądu elektrycznego. A jakie inne, ekologiczne metody wytwarzania energii elektrycznej można zastosować?

Alternatywne czyli jakie?

W tym wypadku alternatywne oznaczają odnawialne. Są to zatem sposoby wykorzystujące źródła, które z jednej strony nie mogą ulec wyczerpaniu, a z drugiej nie mają wpływu na środowisko naturalne. Zalicza się do nich:

Wiatr

Wielkie wiatraki wytwarzające prąd z wiatru nie są obecnie niczym zaskakującym. Fermy wiatrowe buduje się zarówno na lądzie, jak i morzach. Ilość energii zależy od siły podmuchów. Przy zbyt słabych, może jej powstawać niestety zbyt mało.

Promieniowanie słoneczne

Jedną z metod szybko zyskujących na popularności jest fotowoltaika – proces służący do zamiany energii słonecznej na prąd elektryczny. Odbywa się przy pomocy specjalnych paneli fotowoltaicznych. Z możliwością zamontowania instalacji na swojej posesji w Katowicach lub okolicy można się zapoznać na przykład na stronie: https://silesiasolar.pl/fotowoltaika-w-katowicach-i-okolicach/.

Wodę, glebę i biomasę

Co ciekawe, woda to jedno z najstarszych źródeł, z których pozyskiwana była i jest nadal energia elektryczna. Dawniej wykorzystywano ją głównie do zasilania młynów, obecnie za pomocą wody produkuje się ponad 15% całego prądu wytwarzanego na Ziemi.

Uzyskać go może również z pary wodnej znajdującej się na dużych głębokościach w glebie oraz z roślin takich jak słoma.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*