Prowadząc firmę trzeba brać pod uwagę sytuacje gdy stanie się ona niewypłacalna. W tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem może okazać się ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa. Kiedy można to zrobić? Jakie formalności się z tym wiążą?
Upadłość to stan firmy powstający na skutek wszczęcia wobec tego podmiotu procedury zwanej postępowaniem upadłościowym. Mogą ją ogłosić zarówno duże przedsiębiorstwa jak również osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Najczęstszym powodem ogłaszania upadłości jest niewypłacalność firmy. Można o niej mówić gdy opóźnienia w spłacie przekraczają 3 miesiące. Bardzo istotny jest moment stwierdzenia niewypłacalności, od tego czasu ustawowo przedsiębiorca ma 30 dni na złożenie wniosku o upadłość swojej działalności. W przeciwnym razie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa składa się w sądzie rejonowym, właściwy dla miejsca działania danej firmy. Może go złożyć sam dłużnik, bądź jeden z jego wierzycieli. Formularz powinien zawierać podstawowe informacje o przedsiębiorcy (imię i nazwisko, adres firmy) i wierzycielach. We wniosku należy też wskazać okoliczności, które go uzasadnią i uwierzytelnią. Koniecznie trzeba podać informację czy dłużnik podlega prawu polskiemu czy prawu innego państwa członkowskiego. Więcej na temat ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy będziemy mogli się dowiedzieć z poszczególnego adresu https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-przedsiebiorcy/.