Turbosprężarka – jakie funkcje spełnia?

Turbosprężarka – jakie funkcje spełnia?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Turbosprężarki są niezbędnym elementem wielu nowoczesnych silników, pozwalając im na wytwarzanie większej mocy przy wyższych prędkościach.

Co to jest turbosprężarka?

Turbosprężarka to urządzenie, które wykorzystuje spaliny z silnika do mechanicznego wtłaczania większej ilości powietrza do cylindrów. W ten sposób, tworzy bardziej wydajny proces spalania i zwiększa ilość paliwa, które może być spalone w jednym cyklu spalania. W rezultacie, z danej pojemności skokowej silnika można uzyskać większą moc.

Jak działa turbosprężarka?

Podstawowa zasada działania turbosprężarki jest prosta: jeśli chcesz, aby silnik pracował szybciej, daj mu więcej powietrza! Aby to zrobić, musisz zwiększyć ilość powietrza zasysanego do cylindra przed każdym spalaniem (innymi słowy, przed każdym suwem ssania). Dzięki temu obroty silnika rosną nawet wtedy, gdy tłoki nie wytwarzają zbyt wiele mocy (np. na biegu jałowym). Wraz ze wzrostem obrotów wzrasta ciśnienie w kolektorze dolotowym, co powoduje wtłoczenie większej ilości powietrza do cylindrów.

Jakie funkcje spełnia turbosprężarka?

Zwiększenie mocy wyjściowej silnika – Główną funkcją turbosprężarki jest zapewnienie większej mocy silnika przy niskich prędkościach obrotowych. Osiąga się to poprzez zwiększenie ilości powietrza, które może być zasysane do silnika w danym momencie. Więcej tlenu oznacza, że więcej paliwa może zostać spalone, co skutkuje zwiększeniem mocy silnika.

Zmniejszone zużycie paliwa – Ze względu na zdolność do zwiększenia mocy silnika przy niskich prędkościach, turbosprężarki również zmniejszają zużycie paliwa, ponieważ mniej paliwa jest wymagane do efektywnej pracy przy niższych obrotach na minutę.

Jeśli ta w Twoim samochodzie nie działa prawidłowo, to regeneracja turbosprężarek Poznań, jest miastem, w którym to zrealizujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*