Myślistwo to nie tylko hobby. To styl życia i specyficzna, wielowiekowa tradycja. To też społeczność wspierająca się nie tylko w czasie polowań. Myśliwym może zostać właściwie każdy. Jednak aby zasłużyć sobie na to określenie trzeba przejść wieloetapowy, długi proces. Obejmuje on naukę teoretyczną, praktyczną oraz zakupy sprzętu, bez którego ciężko wyobrazić sobie leśne eskapady.
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do koła łowieckiego. Odbyty tam staż kandydacki polega na nauce teoretycznych podstaw sztuki łowieckiej. Kandydat wykonuje także obowiązki należące do myśliwych, takie jak dokarmianie zwierząt, budowanie ambon. Szkolenie kończy złożenie egzaminu przed komisją państwową. Po jego zaliczeniu należy wystosować wniosek o pozwolenie na broń w komendzie wojewódzkiej Policji.
Dopiero po uzyskaniu wymaganych zaświadczeń i pozwoleń warto skupić się na doborze sprzętu. Podstawowym elementem wyposażenia myśliwego jest oczywiście broń. Ważne jest, by jej budowa była dostosowana do umiejętności strzelcy, na początek lepiej zdecydować się na najprostsze w obsłudze modele. Broń wymaga szeregu dodatków. Razem ze sztucerem czy flintą można zakupić od razu amunicję i pas. Przydatne będą też akcesoria poprawiające celność początkującego łowcy. Dobre celowniki ułatwiają trafienie zdobyczy z nawet dużego dystansu. Niektóre z nich, prezentowane choćby na stronie https://taniepolowanie.pl/pl/c/Termowizja/38, uskuteczniają też udane polowania po zachodzie słońca.