Serwer od firmy czy domowy? Co się sprawdzi lepiej?

Serwer od firmy czy domowy? Co się sprawdzi lepiej?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Świadczenie jakichkolwiek usług w Internecie wymaga serwera. Niezależnie czy ma to być strona internetowa, usługa wymiany plików FTP, platforma do gry sieciowej, czy cokolwiek innego. Najbardziej popularne jest wykupywanie miejsca na serwerach firmowych i zdalne administrowanie. Można jednak uruchomić całkowicie własny, niezależny serwer domowy, niemniej wymaga to ogromnego zaangażowania. Które rozwiązanie jest lepsze? Przekonajmy się.

Wszystko w domu

Chcąc założyć domowy serwer, nie będziemy musieli płacić nikomu za usługi. Nie znaczy to jednak, że wystarczy nam zwykły domowy komputer. Przede wszystkim sprzęt będzie musiał być włączony przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oznacza to spory pobór prądu, zwłaszcza jeśli są to serwery do gier, które z zasady wymagają mocnego sprzętu. Kolejny problem to szum i hałas, który taka maszyna będzie generować. Jego źródłem będzie chłodzenie oraz praca dysków twardych. Ostatecznie potrzebne będzie nam bardzo szybkie łącze internetowe, przez które nie będziemy jednak mogli prowadzić własnej komunikacji ze światem, ponieważ spowalniałaby ona dane wysyłane i pobierane przez serwer.

Usługi zdalne

Jak widać, postawienie w domu profesjonalnego serwera to naprawdę spore przedsięwzięcie. Jest to również ogromna inwestycja finansowa i późniejsze stałe opłaty. Dlatego też znakomita większość osób decyduje się na skorzystanie ze zdalnych, firmowych serwerów, takich jak na przykład https://rapiddc.pl/. Płacimy wtedy stałą, miesięczną kwotę i nie musimy się niczym więcej przejmować. W mieszkaniu nie zajmuje nam miejsca i nie hałasuje nam włączony non stop komputer, który dodatkowo pobiera niemało prądu. Nie musimy wykupywać specjalnego łącza internetowego, które także sporo kosztuje. Nie jest więc niczym dziwnym, że zdecydowanie chętniej wybierana jest właśnie opcja zdalnego serwera od firmy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*