Galwanizacja to grupa elektrochemicznych procesów wykańczania metali, w których część metalowa jest zanurzona w kąpieli elektrolitowej i przepuszczany jest przez nią prąd elektryczny. Kąpiel galwaniczna zawiera aniony, które są przyciągane do katody, oraz kationy, które są przyciągane do anody. Galwanizacja oferuje metodę nakładania cienkiej warstwy (zwykle mniej niż 3-5 mikrometrów) jednego metalu na inną powierzchnię metalową. Galwanizacja odnosi się również do procesu elektrodepozycji, w którym jony są transportowane do miejsca nukleacji na elektrodzie poprzez pole elektryczne.
Istnieje wiele rodzajów procesów galwanicznych:
W tym procesie galwanizacja jest osiągana poprzez zastosowanie substancji chemicznych zamiast energii elektrycznej do osadzenia metalicznej powłoki na powierzchni innego materiału.
Proces ten polega na pokryciu powierzchni metalu innym materiałem, takim jak złoto lub nikiel. W wielu przypadkach proces galwanizacji może być wykorzystany do poprawy właściwości materiału bazowego.
Ochrona katodowa polega na wprowadzeniu prądu elektrycznego do konstrukcji stalowych, takich jak rurociągi i mosty. Energia ta pomaga chronić te struktury przed korozją spowodowaną przez elektrolizę (rozpuszczanie metali przez prąd elektryczny).
Chromowanie może być wykonane na prawie każdym metalu, ale najczęściej jest stosowane na częściach stalowych. Proces ten wykorzystuje roztwór galwaniczny do osadzenia warstwy chromu na części stalowej. Aby zabarwić chrom, do roztworu galwanicznego dodaje się inne pierwiastki, takie jak żelazo i nikiel. Czas, przez jaki część musi pozostać w roztworze, zależy od tego, jak gruba ma być powłoka (grubsze powłoki trwają dłużej).