Rodzaje elementów złącznych

Rodzaje elementów złącznych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W pracach budowlanych, montażowych i remontowych używa się różnego rodzaju elementów złącznych, które służą do trwałego zespalania wszelkich konstrukcji. Doskonałym przykładem jest choćby nitonakrętka m8, śruba, gwóźdź albo wkręt. Takie produkty muszą cechować się przede wszystkim wysoką wytrzymałością oraz odpornością na korozję, ponieważ w dużej mierze zależy od nich stabilność danego obiektu. W niniejszym artykule zostaną wymienione i pokrótce opisane poszczególne elementy łączeniowe. 

Wyroby gwintowane to podstawa 

W kategorii elementów złącznych prym wiodą śruby gwintowane, które mają szerokie zastosowanie zarówno w branży budowlanej, jak i konstrukcyjnej czy maszynowej. Dzielą się one ze względu na średnicę i kształt łba, typ trzpienia i rodzaj zakończenia. Niezbędnymi akcesoriami są również specjalne nakrętki do nich przeznaczone, przypominające nieco pierścień. W sklepach znajdziemy m.in. modele sześciokątne, czworokątne, skrzydełkowe, koronowe, rowkowe, ślepe i wieńcowe trójkątne.

Kolejną grupą istotnych elementów związanych ze śrubami są podkładki wykonane ze stali (w tym ocynkowanej), służące do izolowania nakrętek od materiału, zabezpieczania ich przed odkręceniem oraz znacznego zwiększania nacisku na powierzchnię danego obiektu. Oprócz tego ważnym produktem jest tuleja gwintowana, niezbędna do uzyskania wyjątkowo odpornych na drgania połączeń. Pozostałe przydatne akcesoria to m.in.:

– wkręty – przeznaczone do montowania konstrukcji drewnianych (wersje z łbem stożkowym, sześciokątnym i płaskim), metalowych (łeb stożkowy, walcowy i podkładkowy) oraz płyt kartonowo-gipsowych (fosforowane na czarno)

– gwoździe – budowlane, pierścieniowe, papowe, skrętne, hartowane itp.

– złącza ciesielskie – płaskie i kątowe płyty oraz blachy, a także wsporniki belek, knagi i tzw. złącza gerbera 

– nitonakrętki gumowe oraz metalowe

– kotwy do elewacji 

– kołki zgrzewane

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*