Przewóz osób – Prawo o Ruchu Drogowym

Przewóz osób – Prawo o Ruchu Drogowym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wykonywanie transportu drogowego, a w szczególności w zakresie przewozów osób, jest ściśle związane z przepisami, które należy bezwzględnie spełniać, aby móc prowadzić tego typu działalność. Inne jednak wymagania stosuje się do przewozów regularnych, przewozów specjalnych, przewozów wahadłowych i okazjonalnych. Wszystko to jest związane w głównej mierze z art. 63 znajdującego się w dziale II, piątym rozdziale i czwartym oddziale Prawa o Ruchu Drogowym. Artykuł ten jasno określa i precyzuje na jakich zasadach oparty jest przepisowy i zgodny z prawem przewóz osób. Możemy się z mego dowiedzieć m.in., że:

  • Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym, a liczba przewożonych osób w danym czasie nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym. W pojeździe zaś niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

Przytoczony zapis jest zdaje się najważniejsza częścią tego artykułu. To ten przepis powinien być respektowany i jest sprawdzany w pierwszej kolejności. Oprócz tego możemy się także dowiedzieć o tym, pod jakimi warunkami są dozwolone przewozy osób na przyczepach oraz przewóz osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy. Należy jednak wiedzieć, że przepisów tych nie stosuje się do przewozu osób pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ważnym zapisem jest także zakaz palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy, gdy przewozi się większą liczbę osób. Nie dotyczy to jednak kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, a także kierującego samochodem osobowym, za wyjątkiem taksówki. W razie wyjątkowych przypadków, jakimi są przewóz osób pojazdami np. Policji, przepisy te są określane przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Sprawiedliwości drogą rozporządzeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*