Osprzęt niezbędny do żeglugi

Osprzęt niezbędny do żeglugi
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osprzęt, który musi znaleźć się na jachcie dopuszczonym do żeglugi, został wymieniony w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z 2016 roku. Niemniej jednak wiele osób zniechęconych prawniczym językiem wspomnianego aktu prawnego poszukuje informacji na ten temat w Internecie. A zatem, jaki osprzęt jest konieczny, aby móc legalnie żeglować w naszym kraju? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w dalszej części naszego artykułu.

Podstawowe wyposażenie każdego jachtu – wykaz

Prawnie wymagane jest, aby każdy jacht był wyposażony w odpowiedni sprzęt ratunkowy, sygnałowy, nawigacyjny, radiotelefoniczny, czy też przeciwpożarowy. Rozporządzenie obliguje ponadto żeglarzy do posiadanie niezbędnego wyposażenia pokładowego. Co jednak ustawodawca rozumie pod tym pojęciem? Na wyposażenie pokładowe składają się między innymi liny stalowe, zestaw części naprawczych i zamiennych, apteczka oraz nożyce do cięcia olinowania w przypadku jednostek mierzących sobie co najmniej 12 metrów.

Osobnym tematem jest oświetlenie jachtu. W rozporządzeniu zagadnienie to zostało opisane bardzo nieprecyzyjnie i ustawodawca zwrócił jedynie uwagę na konieczność posiadania oświetlenia sygnałowego. W opinii doświadczonych żeglarzy każda jednostka pływającą powinna być jednak również wyposażona w wytrzymały i odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych zestaw halogenowych lub LED-owych szperaczy.

Ich przykładową ofertę można znaleźć między innymi na stronie internetowej: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Szperacze/86.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*