Jak wygląda proces skupu aut?

Jak wygląda proces skupu aut?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kontakt ze skupem i oględziny auta

Firmy zajmujące się skupem aut stają się powoli poważną alternatywą dla komisów samochodowych. Właściciel oddający pojazd do komisu nigdy nie wie, kiedy samochód zostanie sprzedany. W przypadku skupu sporządzana jest umowa kupna-sprzedaży, a sprzedający otrzymuje gotówkę do ręki. Żeby skorzystać z usług takiej firmy, należy skontaktować się  z nią internetowo lub telefonicznie. Każdy skup aut ma własne metody działania. Po podaniu podstawowych danych samochodu, przedstawiciel firmy umawia się na spotkanie z właścicielem auta. W miejscu spotkania dokonywane są oględziny pojazdu. Dopiero po ich wykonaniu podawana jest cena, za jaką skup jest gotowy nabyć samochód. Jeśli właściciel nie akceptuje propozycji, obie strony rozjeżdżają się, jeśli cena odkupu zostaje zaakceptowana, dochodzi i finalizacji transakcji.

Finalizacja sprzedaży

Żeby sprzedaż mogła dojść do skutku, właściciel pojazdu, które jest przedmiotem transakcji, musi mieć odpowiednie dokumenty. Potrzebny będzie przede wszystkim dowód rejestracyjny auta, karta pojazdu, ważne ubezpieczenie OC, a także dowód osobisty właściciela. Jeżeli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy z nich musi złożyć swój podpis na dobrowolnej umowie sprzedaży. Jeżeli właściciel auta dysponuje innymi dokumentami, takimi jak instrukcja obsługi, książka serwisowa od dealera, może je również dołączyć. Warto również pokazać kopie faktur z wykonanych napraw.

Potwierdzone historie przeprowadzonych napraw lub przeglądów, mogą wpływać na ostateczną wycenę samochodu. Po podpisaniu umowy kupna- sprzedaży i odebraniu gotówki, sprzedający powinien udać się z oryginałem dokumentu do wydziału komunikacji oraz firmy ubezpieczeniowej w celu zgłoszenia faktu zbycia auta. Zgodnie z przepisami należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty transakcji. Firm tego typu jest na terenie kraju bardzo dużo. Osoby mieszkające np. Wielkopolsce, mogą skorzystać z usług np. https://www.auto-kurek.pl/skup-aut/wielkopolskie/poznan/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*