Hospicjum to słowo wywodzące się z języka łacińskiego, które oznacza przyjaźń oraz gościnne przyjęcie. Tak też jest powszechnie pojmowane to miejsce – jako instytucja niezwykle przyjazna dla pacjentów nieuleczalnie chorych i pozwalająca im w godnych warunkach przeżyć ostatnie miesiące czy lata życia. Stosuje się tutaj odpowiednie metody opieki paliatywnej, dostosowane do rodzaju choroby i wieku danej osoby. Oto jedno z bardziej znanych i cenionych hospicjów warszawskich: https://fho.org.pl/hospicjum-stacjonarne/.
Większość ludzi nieuleczalnie chorych lub w bardzo ciężkim stanie musi być pod stałą opieką wykwalifikowanych osób. Doskonałym miejscem jest dla nich zwłaszcza hospicjum. Przy wyborze konkretnej placówki należy się kierować kilkoma wytycznymi, w tym przede wszystkim odległością od miejsca zamieszkania oraz rodzajem instytucji. Dla osób powyżej osiemnastego roku życia najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest hospicjum dla dorosłych, koncentrujące się na opiece paliatywnej. Z kolei w przypadku dzieci znacznie lepszą opcją jest typowe hospicjum dla dzieci, zapewniające im nie tylko znakomite warunki leczenia, ale też pomoc psychologiczną.
Coraz bardziej popularnym typem placówki dla najmłodszych jest również hospicjum perinatalne, do którego trafią dzieci jeszcze nienarodzone, z podejrzeniem choroby lub upośledzenia. Otrzymują tam właściwą pomoc medyczną, a ich rodzina jest otaczana profesjonalną opieką psychologiczną. Alternatywą dla wymienionych miejsc jest hospicjum domowe. To idealne rozwiązanie dla osób silnie związanych ze swoją własną przestrzenią do życia, dla których przebywanie w nowym otoczeniu mogłoby skutkować nadmiernym stresem. Co jakiś czas odbywają się specjalne szkolenia dla pielęgniarek pracujących właśnie z pacjentami leczącymi się w warunkach domowych.