Gulasz to niezwykle popularne danie składające się głównie z mięsa (wołowego lub wieprzowego), czerwonej papryki, różnych warzyw korzennych i aromatycznych przypraw. Jest ono narodowym symbolem Węgier. Przygotowuje się je najczęściej nad ogniskiem, wkładając poszczególne składniki do solidnego kociołka wykonanego z żeliwa. Dużo estetycznych modeli można zamówić na https://www.es-er.pl/kociolki_wegierskie_zeliwne,204756,2,1.html.
Jeśli zależy nam na przyrządzeniu gulaszu z prawdziwego zdarzenia, powinniśmy w pierwszej kolejności rozpalić ognisko, zawiesić nad nim kociołek żeliwny (na specjalnym trójnożnym rusztowaniu), a następnie roztopić wewnątrz niego minimum cztery duże łyżki smalcu wieprzowego. Gdy stanie się całkowicie płynny, wówczas należy dodać cebulę poszatkowaną w drobną kosteczkę i podsmażyć ją do momentu, aż delikatnie się zarumieni, co jakiś czas mieszając w celu zminimalizowania ryzyka przypalenia.
Dalsze etapy obejmują:
– wlanie połowy szklanki bulionu wołowego i zagotowanie go
– dodanie pokrojonego mięsa oraz kilku ząbków czosnku
– nieznaczne zmniejszenie temperatury (poprzez skrócenie łańcucha) i gotowanie całości przez około 3 minuty
– dodanie kilku pomidorów i papryk w formie kostki
– posypanie wszystkich składników konkretnymi przyprawami – mielonym pieprzem i kminkiem, słodką papryką węgierską w proszku, solą
– wlanie czterech filiżanek gorącej wody
Tak przygotowana zawartość kociołka powinna się powoli gotować przez półtorej godziny. Przyrządzony gulasz można z powodzeniem podawać jako autonomiczną potrawę bądź z ziemniakami lub chlebem.