Wydanie własnej książki jest marzeniem wielu osób. Aby je spełnić, można zdecydować się na dwa rodzaje wydania: tradycyjne, z udziałem wydawnictwa, lub nowoczesne samowydanie. W tym drugim przypadku koszty wydania spadają bezpośrednio na autora, ale ma on szansę podjęcia decyzji o każdym szczególe produkcji. Jak jednak będzie wyglądała cena i od czego się ją uzależnia?
Jednym z najważniejszych parametrów, wpływających na wygląd, wytrzymałość, ale i cenę książki jest oprawa. Najdroższe to oczywiście oprawy twarde, szyte nićmi, podczas gdy najniższą cenę mają zwykłe wydania zeszytowe (np. ze spiralą i cienką okładką). Liczy się również ilość stron, która często decyduje o tym, jaką oprawę możemy zastosować, a jednocześnie bezpośrednio przekłada się na cenę. W końcu im więcej stron, tym większe koszty.
Z kwestią oprawy bezpośrednio związany jest format książki, czyli, mówiąc najprościej, jej wielkość. Warto w ramach obniżenia kosztów dostosować się do pewnych standardowych rozwiązań, które nie wymagają specjalnych ustawień urządzeń drukujących i wykonujących oprawy. W ten sposób unikamy nadmiernych kosztów.
Wszelkiego rodzaju kolorowe zdobienia wymagają dodatkowych kosztów, dlatego warto zastanowić się nad ich dodawaniem. Istotne jest również, jak zostaną wykonane kolorowe zdobienia, zwłaszcza te na okładce. Każde uszlachetnienie pociąga bowiem za sobą większe nakłady.
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na ten temat? Zajrzyj na stronę https://www.totem.com.pl/blog/ile-kosztuje-wydrukowanie-ksiazki, gdzie poznasz kolejne czynniki, wpływające na cenę wydania.