Jak działają oczyszczalnie biologiczne?

Jak działają oczyszczalnie biologiczne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od ścieku do czystej wody

Oczyszczalnia biologiczna to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które może być skuteczną alternatywą dla szamba. Zasada jej działania jest bardzo prosta. Ścieki wytworzone przez gospodarstwo domowe trafiają rurą kanalizacyjną do pierwszej komory nazywanej osadnikiem wstępnym. Tam dochodzi do mechanicznego rozdzielenia ścieków, rozpoczyna się także fermentacja beztlenowa.

Po oczyszczaniu wstępnym trafiają one do reaktora biologicznego, w którym poddawane są działaniu bakterii tlenowych. Bakterie rozkładają szkodliwe substancje zawarte w ściekach. Kolejny etap to klarowanie, polegające na oddzieleniu osadu od wody, które odbywa się w komorze mającej kształt odwróconego stożka. Po zakończeniu klarowania oczyszczona woda może zostać wyprowadzona na zewnątrz oczyszczalni i zostać powtórnie wykorzystana np. do podlewania ogrodu.

Obowiązki użytkownika

Oczyszczalnie biologiczne charakteryzują się dużą skutecznością i wydajnością. Żeby działały niezawodnie przez wiele lat, użytkownik musi jedynie pamiętać o tym, aby regularnie opróżniać nagromadzone osady, które nie zostały oczyszczone. Czynności tej nie trzeba wykonywać zbyt często. Wystarczające jest opróżnianie zbiornika raz w roku. W związku z tym, że proces oczyszczania ścieków w oczyszczalniach biologicznych odbywa się z udziałem bakterii, należy również pamiętać o wsypywaniu odpowiednich preparatów dostępnych w sklepach, takich jak https://centrum-sciekow.pl.

Dzięki nim proces oczyszczania będzie przebiegał skutecznie. Chociaż zakup i montaż oczyszczalni biologicznej jest droższy od szamba, inwestycja ta szybko się zwróci. Dzięki oczyszczalni nie trzeba wywozić nieczystości, nie płaci się również za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Dodatkowo odzyskuje się naturalnie filtrowaną wodę, którą można powtórnie wykorzystać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*