Jak dobrać wędkę w zależności od rodzaju łowionych ryb?

Jak dobrać wędkę w zależności od rodzaju łowionych ryb?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wytrwały sprzęt wędkarski – udane łowy spinningowe

Najlepiej jest zainwestować w dobre i stabilne wędki, gdyż podczas łowów nigdy nie wiemy co nadzieje się na haczyk. Nie warto wyrzucać pieniędzy w błoto i kupować wędek, które nie są zbyt dobrej jakości. Dobierając wędkę, powinniśmy kierować się parametrami, ciężarem wyrzutu, a przede wszystkim tym,  czy dany sprzęt jest dla nas wygodny w użytkowaniu.  Jednym z najlepszych, najbardziej wytrzymałych sprzętów wędkarskich są wędki spinningowe. Głównie przeznaczone do łowów drapieżnych ryb, ale posiadają też cechy na które skuszą się i mniejsze ryby typu leszcze, płotki czy karpie. 

Budowa wędki spinningowej 

Rodzaje wędek spinningowych mieszczą się w rozmiarach od 180 – 320 cm. Są dobierane przede wszystkim do ciężaru ryb. W sklepie wędkarskim znajdziemy je w wersjach: ultralekkich (0,5-3 g), lekkich (3-10 g), średnich (10-30 g, ciężkich (30-60 g). Jeśli wybieramy się w miejsce gdzie można spotkać większe ryby, powinniśmy dobierać wędki większej wagi, o wyrzucie maksymalnie do 60 g. Trzeba mieć na uwadze, że wytrzymałość i jakość sprzętu jest bardzo istotna. One są odpowiednie dla ryb w rodzaju szczupaków czy sumów.

Do średniej wielkości ryb zasadniczo wędka powinna być o długości 200 – 220 cm i nie przekraczająca ciężaru wyrzutu 30 g. Wiele rodzajów ryb pływających w zbiornikach i rzekach jest w stanie się na nią złapać. Spinning ultralekki i lekki jest przystosowany do okoni lub pstrągów. Jest on na pewno rzadziej wybierany przez profesjonalistów, ale odpowiedni dla początkujących, aby wyczuć i utożsamić się z wędką oraz techniką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*