Jak dbać o korty tenisowe?

Jak dbać o korty tenisowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o korty tenisowe i ich odpowiednia pielęgnacja może wydłużyć jego żywotność o kilka lat. Trzeba jednak robić to regularnie i co jakiś czas wykonywać parę podstawowych czynności konserwacyjnych. Jak poprawnie dbać o korty tenisowe?

Odpowiednie korzystanie z kortu

Co prawda korzystanie z kortu mocno zależy od rodzaju nawierzchni, ale zasady korzystania są mniej więcej podobne. Podstawą jest ubieranie poprawnego obuwia, które ma odpowiednią podeszwę, a ponadto nie nanosi brudu. Po nawierzchni nie mogą poruszać się żadne pojazdy ani sprzęt ciężki, bo spowoduje to wgniecenia. W przypadku kortów ze sztuczną nawierzchnią trzeba kontrolować ilość piasku, bo przy częstym graniu może go ubywać. 

Poprawna renowacja i pielęgnacja 

Renowacje kortów tenisowych opierają się na częściowym ich odnawianiu. Polega to między innymi na pozbywaniu się chwastów i traw, które lubią się wrastać w kort. Na nawierzchni często pojawiają się zanieczyszczenia organiczne w postaci igliwia i liści, które należy natychmiastowo usunąć. Dobrym pomysłem jest częste szczotkowanie kortu, dzięki czemu równomiernie rozprowadza się zasypy. Mchy i porosty można usunąć specjalistyczną chemią. 

Warto co jakiś czas oczyścić piasek pomiędzy nawierzchnią, a w przypadku, gdy go brakuje – należy go uzupełnić. Najlepiej wykonywać to specjalnymi urządzeniami np. płytą zagęszczającą, która dodatkowo wyrównuje teren. Można też spulchnić nawierzchnię metalowymi szpilami, zwłaszcza jeśli piasek ma tendencję do zbrylania się. Co jakiś czas trzeba też rozprostować włókna i czyścić wierzchnią warstwę za pomocą obrotowych szczotek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*