Jak często wykonuje się pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy?

Jak często wykonuje się pomiary czynników szkodliwych w środowisku pracy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieją zawody, które szczególnie wiążą się z problemem narażania na pracę w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Mowa tu przede wszystkim o pracownikach laboratoriów chemicznych i fizycznych, ale także budowlańcach pracujących w hałasie, pyle i zimnie. Czy pracodawca jest zobowiązany do pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy? A jeśli tak, to jak często?

Jakie czynniki szkodliwe są badane

Pracodawca jest zobowiązany przepisami prawa do wykonywania takich badań w certyfikowanych laboratoriach, takich jak na przykład http://dalab.pl. Kontrolowane jest najczęściej stężenie danego czynnika w miejscu pracy, jego natężenie lub stwierdzenie jego występowania. Badaniom poddawane są czynniki chemiczne oraz fizyczne, do których zalicza się hałas, drgania mechaniczne oraz ekspozycję na zimno i gorąco. Ponadto pył, czynniki o działaniu rakotwórczym oraz mutagennym, ale także promieniowanie, w tym laserowe i elektromagnetyczne.

Częstotliwość badań

W zależności od występującego czynnika, badania zwykle przeprowadzane są raz w roku lub raz na dwa lata. W przypadku czynników szczególnie szkodliwych, takich jak te o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, bada się je częściej, nawet co 3 miesiące.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*