Czym są mikrosfery i do czego powszechnie są stosowane?

Czym są mikrosfery i do czego powszechnie są stosowane?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mikrosfery – pozyskiwanie, właściwości, zastosowanie

Stałe produkty spalania węgli kamiennych i brunatnych stanowią nie tylko odpady, ale również cenne surowce wykorzystywane w przemyśle. Mikrosfery zwane również mikrosferami glinokrzemianowymi powstające w kotłach, w popiołach lotnych stanowią 1% ich masy. Są sferycznymi ziarnami o wymiarach poniżej 0,5 mm (500 µm) i wyjątkowych właściwościach fizyko-chemicznych. Wypełnione dwutlenkiem węgla lub azotem cząstki, o ściankach zbudowanych z glinokrzemianów wykorzystywane są na szeroką skalę.

Pożądane właściwości

Mikrosfery, jak te oferowane m.in. przez przedstawiciela na rynku https://aliorsun.net/ cechują się niską gęstością (0,2- 0,8 g/cm³), dużą wytrzymałością na działanie wysokich i niskich temperatur, oraz obojętnością chemiczną. Posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła, co wpływa na ognioodporność. Mała podatność na ściskanie, zdolność tłumienia drgań, jak również niska nasiąkliwość sprawiają, że mikrosfera znajduje swoje zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu, łącznie z branżą naftowo- gazową.

Wszechstronne zastosowanie

Mikrosfery znajdziemy w materiałach budowlanych jako wypełniacz betonów, zapraw, tynków, kitów, mas bitumicznych oraz jako samodzielny materiał izolacyjny. Są komponentem do produkcji materiałów dla odlewnictwa (masy, zasypki), do przygotowania materiałów kompozytowych, w przemyśle ceramicznym oraz samochodowym (opony, zderzaki, klocki hamulcowe, materiały chroniące przed wibracjami). Posiadają właściwości przydatne w produkcji elementów konstrukcyjnych łodzi, płynów wiertniczych i powłok statków kosmicznych oraz lekkich wyrobów w lotnictwie. Niewątpliwym atutem mikrosfer jest brak szkodliwego oddziaływania na organizmy żywe, przez co wykorzystuje je nawet przemysł medyczny i kosmetyczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*